e-tercih nedir?

 e-tercih üniversite tercihi yapacak lise öğrencilerinin, mezunların veya ilgili kişilerin ailelerinin, üniversite veya bölüm değiştirmek isteyen insanların, kısaca herhangi bir üniversite veya bölümle alakalı bilgi almak isteyen kişilerin bu bilgileri edinmek için kullanacağı bir platformdur.

e-tercih bünyesinde bulunan gönüllü üniversite öğrencileriyle ya da yeni mezun olan kişilerle ilgili tarafları birebir ve online bir biçimde buluşturarak sorularını sorabilecekleri ve cevaplarını tamamen bağımsız ve ücretsiz şekilde öğrenebilecekleri bir sosyal girişimdir.

60+

ÜNİVERSİTE

70+

BÖLÜM

1000+

GÖRÜŞME

Biz kimiz?

  Projenin kurucusu olan Türkay YILDIZ ODTÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi işletme bölümü öğrencisidir. Gönüllü olarak bizimle olan ekibimiz ise birçok farklı okuldan ve farklı bölümlerden olmak üzere 100’ün üstünde kişiden oluşmaktadır. Hedefimiz bu sayımızı Türkiye’deki her okuldan ve her bölümden en az bir kişi olacak şekilde arttırmaktır.

Neden bu yola çıktık?

Türkiye’de ne yazık ki üniversite veya bölüm seçen insanların bunu yeterince bilinçli bir şekilde yapmadığını ve bunun sonucunda bir ömür boyu icra edecekleri mesleklerinde mutsuz bir hayat sürdüklerini farkettik. Bill Drayton’ın “Sosyal girişimler sadece balık vermekle veya balık tutmayı öğretmekle ilgilenmez, tüm sektörü dönüştürmeyi amaçlar.” sözüne ithafen, e-tercih olarak amacımız Türkiye’deki üniversite ve bölüm seçim sistemini tamamen değiştirmek. Bunun için de önce gördüğümüz eksiklerden bahsetmek istiyoruz.

-Üniversite tercihi yapacak olan insanların ve ailelerinin ne yazık ki birçoğunun yeterli bilinç düzeyinde ve yeterli bilgi seviyesinde olmaması.

Mesleklerini yapsalar da yapmasalar da, insanlar seçtiği okul ve bölümlerle bir ömür boyunca anılacaklar. Yani bilinçsiz yaptığımız üniversite ve bölüm seçimimiz hayatımızın geri kalanında bizimle olacak. Bu kadar önemli bir tercihi yeterli bilinç ve bilgi seviyesine bağlı olmadan yapmak hem bireye hem de ülkeye zarar verebilir. Biz ülkemizdeki yeni nesillerin mutlu bir hayat sürmesini istiyoruz bunu da mutlu olacakları ve istekleri doğrultusunda seçilmiş mesleklerle sağlamayı amaçlıyoruz.

-Üniversiteler ve bölümler hakkındaki bilgiye erişilen kaynakların güvenilir olmayışı.

Biz “yoğurtçu yoğurdum ekşi demeli” ilkesiyle yola çıkıyoruz. Kendi tanıtımlarını yapan bazı okullar ne yazık ki bütün doğruları söylemiyor. Herkes kendi güçlü yönünü ön plana çıkarıp eksik yönleri yokmuş gibi davranıyor, bu durum üniversite veya bölüm tercih edecek insanları ne yazık ki çok yanlış yönlendiriyor. İnsanların kendilerine anlatılan şeylerle yaşadıkları arasında oluşan bu devasa farklar mutsuz bir okul hayatı ve bu doğrultuda mutsuz bir yaşam geçirmesine sebep oluyor. Resmi tanıtımlarda objektiflik sorunu varken sosyal medyalar aracılığıyla edinilen bilgilerde ise direkt olarak bir güven problemi göze çarpıyor. Yazan hangi bilgi gerçek, hangi bilgi abartı bunu öğrenmenin ne yazık ki herhangi bir yolu yok. Akıllara gelen bir diğer kaynak olan rehberlik öğretmenleri ise her ne kadar iyi niyetle çalışsalar bile yaptığımız anket çalışmaları sonucunda öğrencilerin gözünde yetersiz görülüyorlar.

-Üniversite ve bölüm araştırmasının ülkemizde sınav sonrası döneme bırakılarak 1-2 aylık periyoda sıkıştırılması.

Gelen sınav sonucuna göre yapılan bir tercihin yetersiz ve eksik olduğunun herkes farkındayken, tercih yapacaklar veya aileleri bunu değiştirmek için yeterli çabayı göstermiyorlar. Biz sınav sonucu bir gelsin de ona göre tercih yapılır mentalitesine karşıyız. İnsan hayalini kurmadığı bir şeyi başaramaz ve ne yazık ki tercih edecek insanlara hayal kurma şansı bile tanınmıyor.

-Üniversitelerin tanıtım için yeterli sayıda ve nitelikte insanı görevlendirememesi

Binlerce tercih yapacak insanın sorularını cevaplamaları için çok az sayıda insan görevlendiriliyor. Bu da kalabalıklar içinde kaybolan binlerce kişisel soru demek. Biz üniversite ve bölüm seçiminin toplumsal değil kişisel olduğunu bildiğimiz için her bireyin sorusunu çok önemsiyoruz. Çünkü cevapsız bırakılan her sorunun geleceğimizi karartabileceğine inanıyoruz.

-Üniversite ve bölüm tanıtımlarında gençlerin dilinden konuşulmaması

Gençlerin soruları artık alışılmış soruların dışında. Örneğin üniversite tercihi yaparken üniversitedeki internet hızı, öğrenci toplulukları, bahar şenlikleri, kampüs içerisindeki insan kalitesi gibi unsurlar çok daha önemli. Gençler bunlar ve daha niceleri gibi farklı kriterlere sahip. Biz bu soruların cevaplarını verebilecek en iyi kesimin yine öğrenciler olduğunu düşünüyoruz çünkü bugünün üniversitelileri dün tercih yaparken aynı kriterleri araştırmışlardı. Yaptıkları seçimin sonucunda istedikleri karşılığı alabildiler mi, nerelerde eksiklik var bunları en iyi şekilde saptayıp en doğru şekilde anlatacak olan yine kendileridir. Bu sebeple biz üniversite ve bölüm tanıtımı için 2 farklı genç grupla çalışıyoruz. Bunlardan biri halihazırda üniversite öğrenciliği devam eden, bir diğeri ise mezun olalı en fazla 5 yıl olmuş olanlar. Bu 2 farklı grubun tercih yapacak olan gençler için gerçek birer yol gösterici olacaklarına eminiz.

Ne hedefliyoruz?

Öncelikli amacımız tercih yapacak olan insanlarla dürüst ve tarafsız olan üniversite öğrencileri veya mezunları bireysel bir şekilde buluşturarak onların sorularına cevap olup daha isabetli üniversite ve bölüm tercihi yapmalarını sağlamak. Orta ve uzun vadedeki amacımız ise üniversite ve bölüm tanıtımını çok daha erken yaşlardan itibaren başlatarak insanların kendilerine en uygun mesleği ve okulu seçmelerini sağlamak. Türkiyede şu anda 206 üniversite bulunmakta, biz tercih yapacak olan bireylerin bu okulların hepsini araştırıp hepsi hakkında bilgi sahibi olarak üniversite ve bölüm tercihi yapmalarını istiyoruz.